X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

اسقلال بانک مرکزی

دوشنبه 1 آذر‌ماه سال 1389

در هفته ای که گذشت استقلال بانک مرکزی و تغییراتی عمده در ترکیب مجمع عمومی بانک مرکزی به پیشنهاد باهنر به تصویب رسید. مصوباتی  که واکنش دولتمردان را به همراه داشت.

به گزارش خبرآنلاین، اگرچه تا کنون رئیس جمهور عضو مجمع عمومی بانک مرکزی بود اما با رای نمایندگان به پیشنهاد باهنر، دیگر رئیس جمهور عضو این مجمع نخواهد بود و رئیس بانک مرکزی را هم دیگر نمی تواند تعیین کند.


ترکیب جدید مجمع عمومی بانک مرکزی

اعضای مجمع عمومی از این پس 11 نفر از جمله وزیر اقتصاد، معاون برنامه ریزی ریاست جمهوری، دادستان کل کشور، رئیس اتاق بازرگانی و 7 اقتصاد دان بود که حداقل 15 سال سابقه و تخصص فعالیت پولی و بانکی داشته باشند و از سوی رئیس جمهور معرفی شده و مجلس به انها رای اعتماد دهند.البته رئیس جمهور هر دو سال یکبار می‏تواند فقط یک‏نفر از هفت اقتصاددان را با رای اعتماد مجلس تغییر دهد.

گفتنی است رئیس مجمع نیز از بین اعضای مجمع عمومی این بانک و با رای آنها انتخاب خواهد شد.

نکته جالب اینکه بر اساس مصوبه مجلس، رئیس کل بانک مرکزی و قائم مقام وی نیز توسط اعضای مجمع عمومی بانک تعیین و با حکم رئیس مجمع عمومی و تنفیذ رئیس جمهور برای مدت هفت سال به این سمت منصوب می‏شود. انتخاب مجدد رئیس کل بانک مرکزی و قائم مقام وی فقط برای یکبار مجاز است. اعضای مجمع هم نمی‏توانند فردی را از بین خود برای این دو سمت انتخاب کنند.

استقلال بانک مرکزی

محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی در واکنش به مصوبه مذکور تهدید به استعفا کرد و درباره تغییر ترکیب مجمع عمومی بانک مرکزی می گوید کشور را با نظر اقتصاددانان نمی توان اداره کرد.همچنین وی معتقد است با اجرای این مصوبه و حضور و اعمال نظر هفت نفر از بخش خصوصی، بانک مرکزی خصوصی شده و بخش خصوصی کسانی هستند که تمایل دارند اقتصاد را آنگونه که می خواهند اداره کنند.

نکته قابل توجه آن است که هفت اقتصاددان نیز توسط رئیس جمهور انتخاب می شوند که این مساله نیر توسط آقای لاریجانی در مجلس به آقای بهمنی یادآوری شد.


رئیس کل نگران چیست؟


روزنامه دنیای اقتصاد در بخشی از تحلیل های خود به این موضوع اشاره کرده و اینگونه می نویسد:

آیا واقعیت‌های اقتصاد در کشور ما اینگونه نظرات کارشناسی را متحول می‌کند یا رازی شگرف در جذبه صندلی‌های مدیریت نهفته است؟


مطالب مرتبط :

مطالب مرتبط :


سه تصمیم مهم پولی و ارزی


ترکیب مجمع عمومی بانک مرکزی تغییر کرد/ رئیس جمهوردیگرعضو نیست وحق انتخاب رئیس کل بانک مرکزی را ندارد.