X
تبلیغات
زولا

رسانه ها و اصلاح پول ملی

پنج‌شنبه 30 تیر‌ماه سال 1390

مدتی است در رسانه ها شاهد بحث های کارشناسان پیرامون حذف صفرهای پول ملی و تغییر واحد پول کشور هستیم.


 


بانک مرکزی با توجه به دلایل زیر، تغییر واحد پول کشور را به عنوان راهکار نهایی برای رفع مشکلات موجود مطرح می کند. 


طبق بند )ب) ماده 10 قانون پولی وبانکی کشور، یکی از اهداف بانک مرکزی تسهیل مبادلات بازرگانی است. روان سازی جریان مبادلات بازرگانی مستلزم برخورداری از یک نظام پرداخت جامع وکارآمداست که بخش عمده ابزارهای این نظام را درایران اسکناس و مسکوک تشکیل می دهد.

تورم انباشته 4 دهه اخیر اقتصاد کشورموجب کاهش قدرت خرید واحد پول کشورشده است. این واقعیت در کنار محدودیت هایی که جهت چاپ اسکناس درشت وجودداشت منجر به گسترش قابل توجه حجم اسکناس درجریان گردیده که تبعات آن در زیر آمده است.

الف – استفاده از ارقام بزرگ در مبادلات ساده روزمره

ب- مشکلات مترتب در زمینه ‌های محاسباتی وحسابداری دفاتر

ج- نا امنی در حمل مقادیر زیاد پول حتی برای مبادلات روزمره

د- معطل شدن درصف بانک ها و معضلات شمارش حجم بالای اسکناس وسکه

هــ تغییر واحد پول کشور از ریال به تومان به دلیل بزرگ شدن ارقام پولی

و- اجبار در استفاده از ایران چک با توجه به مشکلات حقوقی ناظر برآن

ز- هزینه بالای چاپ و امحای اسکناس های درجریان با توجه به حجم انبوه اسکناس

ح- بالا بودن استهلاک اسکناس به دلیل نگهداری آن درحجم زیاد

 

به دنبال این تصمیم از سوی بانک مرکزی، موافقان و مخالفان به بیان دیدگاه ها و دلایل خود پرداختند که در ادامه، بخشی از آنها جمع آوری گردیده است.


بهترین راه حذف صفر های پول ملی


 تاکنون بحث های زیادی در مورد لزوم یا عدم لزوم حذف 3 یا 4 صفر از پول ملی و تاثیر این کار در کاهش تورم یا بی اثر بودن آن بر تورم موجود، صورت گرفته است که یکی از آخرین اظهار نظر ها، نظر آقای بهمنی، رییس کل بانک مرکزی است.

  بیشتر


«پول بدون صفر» از نگاه کارشناسان


رییس کل بانک مرکزی و وزیر امور اقتصادی و دارایی در تازه ترین اظهارات خود از لزوم حذف 3 تا 4 صفر از پول ملی و تغییر آن سخن به میان آورده است. پیش از این نیز موضوع حذف سه صفر از پول ملی از سوی مراجع مختلف اقتصادی مطرح شده بود ، اما تاکنون اجرای آن به دلایل مختلف به تاخیر افتاده است.

  بیشتر


مصباحی مقدم: حذف چهار صفر، قدمی برای تقویت پول ملی است


 مصباحی مقدم درگفتگو با ایسنا: حذف چهار صفر، قدمی برای تقویت پول ملی است

  بیشتر


دیدگاه موافقان و مخالفان «حذف صفر» از پول ملی


فارس- در حالی که صفرهای بلاتکلیف پول ملی ایران، کمکم خود را برای رنگ باختن از روی اسکناسها آماده میکنند، بررسی فرآیند حذف صفرها و سخنان مسوولان طی ماه های اخیر از این واقعیت حکایت دارند که چراغ های زرد حذف صفرها رو به سبز شدن است، آن هم در حالی که نگاه های انتقادی کارشناسان رو به افزایش است.

  بیشتر


دیدگاه های مندرج در رسانه ها پیرامون حذف صفر از پول ملی


حذف صفر از پول ملی کشورها نخستین بار پس از پایان جنگ جهانی دوم و تورم تازنده آلمان‌غربی تجربه شد که چاپ مارک جدید را به دنبال داشت.

  بیشتر


پول ملی زیمبابوه چگونه نابود شد؟


اسکناس 50 میلیارد دلاری برای یک قرص نان؛ پول ملی زیمبابوه چگونه نابود شد؟ نگاهی به آن چه که چریک های مارکسیست استقلال طلب بر سر زیمبابوه آوردند

  بیشتر

 

هشدار کارشناسان در خصوص پرهیز بانک مرکزی از ایجاد شوک جدید

رفع مشکلات حیاتی اقتصاد بر حذف صفر اولویت دارد

 

فارس- عضو هیات علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه اکنون زمان خوبی برای حذف 4 صفر از پول ملی نیست، گفت: این کار مصداق اتخاذ تصمیم خوب در زمان بد است.

ادامه ...

 

معاون بانک مرکزی تشریح کرد

زمان بندی حذف صفرها

مهدی نوروزیان: معاون اقتصادی بانک مرکزی با دفاع از سیاست اصلاح پول ملی در شرایط کنونی گفت: ارزش بزرگترین قطع اسکناس جاری کشور(10 هزار تومانی) به قیمت‌های سال 1350حدود 18 تومان است.

حسین قضاوی معاون اقتصادی بانک مرکزی در نشستی خبری با هدف تشریح سیاست‌های اصلاح پول ملی با استناد به برخی شاخص‌های مقایسه‌ای، از ضرورت حذف صفر از پول ملی سخن گفت.

ادامه ...