فروش ارز بدون فاکتور ؛ ممنوع

پنج‌شنبه 29 دی‌ماه سال 1390

صبح یکشنبه 25 دی ماه ، خبر دستگیری دلالان ارز و ممنوعیت خرید و فروش ارز بدون فاکتور ، به یکی از مهمترین عناوین روزنامه ها بدل گشت.

اتخاذ این تصمیم از سوی بانک مرکزی به منظور ساماندهی بازار ارز !! و  مقابله با دلالانی صورت گرفت که آشفتگی بازار ارز و پولشویی را سبب شده بودند .

ابراهیم درویشی معاون نظارتی بانک مرکزی روز شنبه 24 دی ماه، در گفت‌ و گویی با اعلام ورود رسمی ‌دولت به بازار ارز گفت: هماهنگی ‌ها با نیروی انتظامی ‌برای برخورد با دلالان و  جمع آوری فروشندگان بدون مجوز ارز انجام شده است. به گفته وی از 25 دی ماه، با واسطه ‌های غیر رسمی ‌و  صرافان بدون مجوز برخورد خواهد شد و متقاضیان باید نیازهای خود را از طریق صرافی‌ های مجاز و نظام بانکی تهیه کنند.

وی با تاکید بر اینکه «ارز» بدون فاکتور کالای قاچاق است، عنوان کرد: اگر ارز دست افرادی باشد که با فاکتور و برگه از صرافی‌ مجاز یا بانک خریداری کرده‌اند مشکلی ندارد، ولی در غیر این‌صورت قاچاق انجام شده است و با دارندگان برخورد قانونی خواهد شد.

درویشی درباره وضعیت دلال ‌های کهنه ‌کار در بازار ارز و به خصوص خیابان فردوسی، گفت: نیروی انتظامی آماده است که از روز یکشنبه با هر کسی که در فردوسی و هر جای دیگر به خرید و فروش دلار می‌پردازد، برخورد کند.

 حال مشخص نیست طرح جمع‌ آوری دلالان خیابانی که از سوی بانک مرکزی مطرح شده ، تا چه حد می تواند در رفع آشفتگی این بازار موثر باشد.

در حال حاضر نیز بانک مرکزی با تعیین ضرب الاجلی برای دارندگان ارز بدون فاکتور اعلام کرد: دارندگان این نوع ارز تا 15 بهمن فرصت دارند با سپرده‌گذاری ارزی یا فروش آن با نرخ بازار فرعی از شمول کالای قاچاق و قوانین پولشویی خارج شوند. بانک مرکزی هفته قبل ارز بدون فاکتور خرید را قاچاق عنوان کرد، اما روز گذشته معاون نظارتی از ارائه مهلتی برای تعیین وضعیت به دارندگان ارز بدون فاکتور خبر داد.


 مطالب مرتبط :

 

1-       آغاز برخورد انتظامی‌با فروشندگان ارز

2-       فروش ارز بدون فاکتور ؛ممنوع

3-       دلالان ارز از امروز دستگیر می‌شوند

4-       ضرب‌الاجل به دارندگان ارز